Ara
  • Hasan Sıldak

Vali Hasan Şıldak'tan Gazeteciler Cemiyetine İade Ziyareti

Vali Hasan Sıldak, Balıkesir Gazeteciler Cemiyetine iade-i ziyarette bulundu.

Cemiyet Baskanı Ramazan Demir ve Basın Ilan Kurumu Müdürü Gökhan Eren tarafından karsılanan Vali Sıldak’a Cemiyet Baskanı Demir çalısmalarla ilgili bilgi verdi. Tarihi binayı gezen Vali Sıldak basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

“Sosyal medya ile basını ayırmak gerek”

Balıkesir Gazeteciler Cemiyetini ziyaretinde basının önemine dikkat çeken Vali Sıldak, “Meslegin hakkını veren, gerçek gazetecilik yapan, kamunun menfaatlerini gözeten bir gözle yaklasan, aynı zamanda ahlaki, etik degerleri muhafaza eden bir yaklasım çok önemli. Basın çünkü toplumun gözü kulagı oluyor. Artık bilgilerin tamamı basın yoluyla insanlara ulasıyor. Tabi sosyal medya ile basını da karıstırmamak lazım. Oradaki ölçüsüz kullanımlar, bilinçsiz kullanımlar basın gibi algılanıyor. Aslında basın o degildir. Basın dogruyu, düzgün bir sekilde yansıtabilmek için çaba gösteren bir performans gerektiriyor. Yani oradan duydugunu yazmak bana göre basın faaliyeti degil. Basın aslında sorumlulukları çok olan bir kurum, müessese. Kamuyla vatandasın da en çok ihtiyaç duydugu alanlardan biridir. Basın olmasa otokontrol de olmaz. Mesela demokratik toplumlarda basın vazgeçilmezdir, hatta dördüncü kuvvet olarak tanımlanır. Yasama, yürütme, yargıdan sonra basın sayılır. Basının gücünü tabi ki o anlamda da teslim etmek lazım” diye konustu.

“Vaka sayıları endise verici boyutta”

Covid-19 pandemisi nedeniyle gerek ülke genelinde gerekse Balıkesir’de zor günlerin geçirildigini dile getiren Vali Hasan Sıldak, Balıkesir’deki son durumu degerlendirdi. Vali Sıldak, “Vakalarımız bizim Eylül ayının sonuna kadar düsük dozda seyretti. Vaka sayılarımız bir hayli düsüktü. Ekimin ilk haftası itibariyle yükselis basladı. Yükselis Balıkesir’de halen devam ediyor. Yükselis devam ediyor, yükselisin sebepleri hem dikkat etmememizden kaynaklanıyor hem de havaların sogumasıyla kapalı alanları kullanmaya daha çok agırlık verdik. Kapalı ortam bulasma riskini çok artırıyor” dedi.

“Sigara içilmesi yasaklanan cadde ve sokaklar belirlendi”

Balıkesir’de 65 yas üzeri vatandaslara yönelik alınan kısıtlamalar ile sigara içme konusunda aldıkları kararları dile getiren Vali Hasan Sıldak, “Simdi pek çok yasaklama, kısıtlama kararını hayata geçirdik. Bunlardan bir tanesi 65 yas üzeri vatandaslarımız 10.00 ile 16.00 saatleri arasında dısarıda bulunabilecekler. Onları korumak istiyoruz. Vatandaslarımızdan buna çok özen göstermelerini rica ediyoruz. Yine 65 yas ve üzeri vatandaslarımız pazaryerlerine girisleri ve toplu tasımayı kullanmaları saat 14.00’de sona eriyor. Sigara ile ilgili söyle bir uygulama yaptık; bazı mahallelerde, il merkezindeki ana merkezi tamamen içine alacak sekilde cadde ve sokak bazında sigara içilmesinin yasak oldugu alanları belirledik. Aynı zamanda ilimizdeki bütün okulların, camilerin, kamu kurumlarının ve banka subelerinin önleri, çocuk parkları, park alanları, toplu tasıma otobüs durakları da ve tabi ki pazaryerleri ve çevresi sigara içme yasagı alanı olarak tespit edilmis oldu. Bu konuda da yogun denetim yapacagız. Çünkü maskenin adeta çıkarılması için bir bahane olusturuyor sigara içilmesi. Zaten hos bir durum da degil. Bunu kısıtlamayı öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hastanelerimizde gerekli tedbirleri aldık”

Il genelindeki hastanelerdeki durum hakkında da bilgiler veren Vali Hasan Sıldak, “Hastaneler de yine aynı sekilde son 1 ay içinde yogunlasmıs durumdadır. Sayılarımız; hem yatan hasta, hem yogun bakımdaki hem de entübe hasta sayılarımız artmıs durumda. Hayatını kaybeden vatandas sayısı da bir önceki aya göre yükselmis durumda. Ama saglık tedbirleri, yeterlilik anlamında, yatak sayısı anlamında bir sıkıntımız yok. Bu konuda tedbirlerimizi aldık. Yatak artırımına, kapasite artırımına gittik. Fakat sayılar yüksek” dedi.

“En çok vaka görülen ilçelerde karantina uygulaması yapıyoruz”

Il genelinde en yogun vaka sayılarının görüldügü ilçeleri de açıklayan Sıldak, “Bütün ilçelerimizde vaka sayıları yüksek. Fakat nüfusa oranla su an yasadıgımız pozitif vaka sayısının en yüksek oldugu ilçeler Dursunbey, Altıeylül, Bigadiç, Ivrindi ilçelerimizde bilhassa kırsal mahallelerde daha fazla bir artıs var. Buralarda da bilindigi gibi karantina uygulaması yapıyoruz. Kimi zaman vaka sayısına ve yayılımına göre tüm kırsal mahalleyi içine alacak sekilde veya sokak, mahalle, ev, hane bazında karantinalar yapıyoruz. Bunun çok faydasını görüyoruz. Pozitif vakaların hem köyün içinde yayılımını hem de dısarıya tasmasını önlemis oluyoruz” diye konustu.

“Alınabilecek bütün tedbirleri aldık”

Devlet olarak Balıkesir’de uygulanabilecek tüm tedbirleri aldıklarının altını çizen Vali Sıldak, vatandasların da bu tedbirlere uyması noktasında hassasiyet göstermesi gerektigini söyledi. Vali Sıldak, “Sunu açıklıkla ifade etmek isterim ki Balıkesir ili genelinde eksik uygulanan hiçbir tedbirimiz yoktur. Tamamen anında, zamanında alınan kararlarla çok etkili bir uygulama yapılıyor. Isin ucu tamamen vatandasımızın elindedir. Yani kontrol, tedbir noktasında vatandasımıza geçmistir. Devlet olarak yapacagımız bütün uygulamaları yaptık, bütün tedbirlere basvurduk” dedi.