Ara
  • Hasan Sıldak

Vali Hasan Şıldak Ayvalık İlçesinde

Vali Hasan Sıldak Ilçe ziyaret programları kapsamında bugün de Ayvalık Ilçemizdeydi. 

Ilçede yogun bir program gerçeklestiren Vali Sıldak, Il Güvenlik Degerlendirme Toplantısı ve Kaymakamlar Toplantısının ardından programına Kaymakamlık ziyareti ile devam etti. Beraberinde Il Emniyet Müdürü Hasan Onar ve Il Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Tarık Hekimoglu’nun da bulundugu Vali Sıldak’ı, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Belediye Baskanı Mesut Ergin, Ilçe Emniyet Müdürü Turgut Coskun ve Ilçe Jandarma Komutanı Yzb. Günes Elis karsıladı. 

Büroları ziyaret ederek personel ile tanısan Vali Sıldak, programı kapsamında Kaymakam Görgülüarslan’dan ilçe ile ilgili bilgi almasının ardından, tüm Ülkede oldugu gibi Ayvalık’ta da gerçeklestirilen Covid-19 tedbirleriyle ilgili denetim çalısmalarına katıldı. 

Vali Sıldak; denetimler sonrasında basın mensuplarına yaptıgı açıklamada, sürecin canlı tutulmasının salgınla mücadelede önemini vurgulayarak; “Bu denetimlerle kuralları hatırlatmak salgınla mücadelede hayati önem tasıyor. Denetimlerde artık bilinçlendirmekten öte yaptırımlar da uyguluyoruz. Kurallara uymayanlara, toplum saglıgını tehlikeye atanlara para cezası uyguluyoruz. Alanda görev yapan kaymakamlarımıza, belediye baskanlarımıza, kolluk birimlerimize, saglık çalısanlarımıza bu vesile ile bir kez daha tesekkür etmek istiyorum. Ilimiz genelinde ayrıca maalesef izolasyon kurallarına uymayıp dısarıya çıkan pozitif veya temaslı 48 vatandasımız yurtta izolasyona tabii tutuluyor.” dedi. 

Vali Sıldak yaptıgı açıklamada bugünden itibaren kamu, kurum ve kuruluslarına girislerde vatandasın ibraz etmesi gereken HES kodu uygulamasının da hayata geçirildigini belirtti. 

Geçtigimiz hafta sonu Ayvalık-Küçükköy-Badavut Mevkiinde meydana gelen orman yangınına da deginen Vali Sıldak; “Hepimizi derinden üzen ve 53 hektar alanı kaybetmemize sebep olan yangın sonrasında çalısmalar devam ediyor. 13 hektarı orman, 40 hektarı da tabiat parkı statüsünde olan alanı agaçlandırılarak tekrar yesertmek bizim görevimiz. Devletimiz de bu konuda çok hassas. Sosyal medyada yapılan bazı paylasımlar, çıkan haberler spekülasyondan ibaret. Tabi ki tekrar agaçlandırılacak. Teknik ekiplerimiz, Orman Bölge Müdürlügümüz bu alanın tespitlerini yapıyor. Teknik çalısmalar neticesinde uygun görülen zamanda temizlik, kök sökümü, agaçlandırma çalısmaları yapılacak. Bu alanda orman varlıgının tekrar kazandırılmasında dogal yöntem mi yoksa dikim seklinde bir uygulama olacagına Orman ve Milli Parklar bu iki kurum birlikte karar verecek. Bu da tamamen teknik gereklere göre belirlenecek. Valilik olarak süreci yakından izliyoruz. Yanan alan en uygun sartlarda yine orman alanı olarak agaca kavusturularak korunacak.” diye konustu.

Vali Sıldak denetimin ardından Ilçe Emniyet Müdürlügü ve Ilçe Jandarma Komutanlıgını da ziyaret edip yürütülen çalısmalarla ilgili Bilgi aldı ve personele basarılar diledi. Vali Sıldak Ilçe kurum yöneticileri ile de bir araya gelerek degerlendirme toplantısı gerçeklestirdi. Daha sonra Sahil Güvenlik Kuzey Ege Grup Komutanlıgına geçerek buradaki çalısmaları ve sahil güvenlik deniz unsurlarını inceledi.