Ara
  • Hasan Sıldak

Vali Şıldak Salgınla Mücadele Tedbirleri İçin Bandırma’da

Vali Hasan Sıldak İlimizin özellikle kuzey bandında yasanan vaka yogunlugunu degerlendirmek ve yapılan denetimlere katılmak üzere Bandırma Ilçesine ziyarette bulundu.

Bandırma Ilçesinde gerçeklestirdigi programa, salgınla mücadelede yürütülen çalısmaları, alınan tedbirleri degerlendirmek üzere genis kapsamlı toplantılar ile baslayan Sıldak; Il Emniyet Müdürü Hasan Onar, Il Jandarma Komutan Yardımcısı Vekili J. Yrb. Ufuk Aruk, Il Saglık Müdürü Uzm.Dr. Serkan Kadir Keskin’in da katılımıyla Bandırma, Gönen, Erdek, Manyas, Marmara ve Susurluk İlçe Kaymakamlarının, Belediye Baskanlarının, Saglık ve Güvenlik birimlerinin yöneticileri ve meslek odalarının temsilcileriyle hastalıgın yayılımının kontrol altına alınması için yürütülen çalısmaları degerlendirdi.

Toplantıların ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Sıldak, geçtigimiz pazartesi gününden bu yana "yeni kontrollü normallesme" sürecini yasadıklarını ifade ederek, "Ülkemizde geçtigimiz pazartesi gününden itibaren Sayın Cumhurbaskanımızın baskanlıgında yapılan kabine toplantısından sonra açıklanmıs olan yeni kontrollü normallesme sürecini hep birlikte yasıyoruz. 2 Mart tarihinden itibaren de yeni bir dönem olarak 'dinamik denetim modeli' uygulamaya geçirildi. Bu dönemde ilimiz nasıl bir durum sergilemektedir, hastalıgın seyri nasıl gitmektedir, bu konuda biz de yakından bir takip gerçeklestiriyoruz. Burada Kaymakamımız, Saglık ve Güvenlik Birimlerimiz uygulamaları en iyi sekilde ortaya koymaya çalısıyorlar. Biz de bütün Balıkesir genelinde tedbirlerimizi planlıyoruz. Ben iki hafta önce de buradaydım. Hem bir asayis, güvenlik hem de pandemi degerlendirme toplantısı yapmıstık" dedi.

“6 İlçede Yüksek Vaka Çıkısı Var”

Vali Sıldak, Bandırma'nın da dahil oldugu 6 ilçede yüksek vaka artısları ve mutasyonlu virüs yayılımı görüldügünü vurgulayarak, "Bandırma tabii en büyük ilçemiz olması ve kuzey ilçelerimizin merkezi konumunda bir nitelik tasıması, güçlü sanayi yapısı ve bir liman sehri olması hasebiyle virüsle mücadele konusunda bastan beri dikkatle izledigimiz bir noktada bulunuyor. Son 3 haftadır ilimizde genel bir vaka sayısı yükselisi ile karsı karsıyayız. Ancak bu bölgemiz Bandırma merkezli kuzey ilçelerimiz, Güney Marmara olarak adlandırdıgımız 6 ilçemiz çok daha yüksek bir vaka artısı ile karsı karsıya kaldı. Bunun bazı sebepleri var. Hem burada bir mutasyonlu virüs yayılımı söz konusu hem de bazı sanayi tesislerimizde, toplu çalısma yapılan birimlerde, sanayi kuruluslarında çıkan vaka sayısının mutasyon etkisi ile çok daha hızlı yayılması suretiyle hızlı bir genisleme oldu. Baska ilçelerimize de hastalık tasındı. Bir de tabii Balıkesir'de öncesi süreçte vaka sayılarının kontrollü olarak yükselmesi, pik yasamamızın önlenmis olması, sürdürdügümüz etkili mücadele sayesinde ası çalısmalarına kadar pandemi sürecinin basarıyla yürütülmüs olması neticesinde halkımızdaki bagısıklık düzeyinin alt seviyelerde kalmıs olması yeni bir yükselisi tetikledi. Bütün bunlar bir araya gelince Bandırma basta olmak üzere Gönen, Susurluk, Erdek ve Manyas ilçelerimizde son iki haftada kayda deger bir artıs oldugunu görüyoruz ve bu artıs halen devam ediyor. Bununla ilgili dinamik denetim modeli kapsamında bütün denetimlerimizi, alan çalısmalarımızı arttırmıs durumdayız. En basta sanayi tesislerimiz olmak üzere bütün isletmeler, is yerleri, ticari müesseseler, cadde ve sokaklar, meydanlar, yeme içme tesisleri tam bir denetim baskısı ve kontrolü altında tutuluyor. Vatandaslarımıza çagrılarımızı çok sık olarak yapıyoruz. Güvenlik birimlerimiz, polis, jandarma ve zabıtamız, esnaf odalarımızın, ticaret odalarımızın olusturdugu denetim ekipleri, Sanayi Teknoloji Müdürlügü bünyesinde kurdugumuz sanayi tesislerimizin kontrolüne iliskin ekiplerimiz marifetiyle bu ilçelerimizde çok yogun denetim gerçeklestiriyoruz" dedi.

Vali Sıldak’tan "Ası olun" Çagrısı

Vali Sıldak, 65 yas üstü vatandaslardan halen ası olmayanların oldugunu, ası stoklarının mevcut oldugunu ve bu yas grubunda basvuran her vatandasa ası yapılmakta oldugunu vurgulayarak “Artık bu noktadan sonra asının bütün halkımıza uygulanmasını bekliyoruz. Bu noktada su çagrıyı da yapmak istiyorum. Saglık Bakanlıgımızın planlamasına göre 65 yas ve üzeri vatandaslarımız asılanabiliyor. Halen bazı vatandaslarımızın randevu almadıgını ve ası olmadıgını görüyoruz. Bu yas grubundaki bütün vatandaslarımız bir an önce istirham ediyoruz asılansınlar. Ası randevularını kolaylıkla alabilirler. Asılamalarını yapıyoruz. Ası stogumuz mevcut. Her basvuranın asısı planlı sekilde yapılacak. Bandırma'da ve çevre ilçelerde yasayan vatandaslarımız çok daha dikkatli olsunlar. Bu tedbirleri, bu yapılan denetim ve planlamaları dikkate alarak, uyarılara kulak vererek en titiz sekilde bu kontrollü dönemi geçirmemiz lazım. Mutasyonlu virüs daha hızlı yayılıyor. Daha çok kisiye bulasıyor. İyilesme süresi daha fazla vakit alıyor. Bütün bunları göz önüne alarak Bandırma ve civar ilçelere yayılmıs olan bu genislemeyi durduralım. El birligiyle durduralım. Devlet kurumları olarak en iyi sekilde uyumlu bir çalısma ile vatandaslarımıza sesleniyoruz tekrar. Bu denetimlerimizin amacı farkındalık olusturmak ve vatandaslarımızı uyarmaktır. Asla amacımız ceza uygulamak, esnafımızı daha da sıkıntıya sokmak degil. Gerek sokaktaki, caddelerdeki vatandaslarımız, gerekse is yerlerindeki esnafımızdan son kez rica ediyoruz. Biraz daha duyarlı olup sabretmeye devam etmek gerekiyor. Ilimiz son gruplandırmaya göre kırmızı grupta. Ne zaman ki kırmızıdan turuncuya, maviye dogru bir hareket yaparsak is yerlerimiz, okullarımız tam olarak açılabilecek. Aksi takdirde bu sekilde kontrollü bir hayata devam etmek zorunda kalacagız. Biz bunu istemiyoruz. Bütün odalarımız, meslek kuruluslarımız, yerel yönetimlerimiz birlikte hareket ederek vatandaslarımızın bir an önce rahatlamasını istiyoruz. Saglık Müdürlügümüz, Emniyet Müdürlügümüz, Jandarma Komutanlıgımız ve kaymakamlıklarımızın büyük çabası var. Bu süreci bütün personelimiz sahada Balıkesir genelinde 4 bin personelle, Bandırma ilçemizde de 500 personelle kaymakamımızın koordinasyonunda denetim yapıyoruz. Vatandaslarımızdan ricamız sudur. Dikkat edelim, mutasyonlu virüs bizi yormasın. Insanımızın canına mal olmasın, hastanelerimize kimse basvurmak zorunda kalmasın, en saglıklı sekilde bu süreci atlatalım. Hastanemizde herhangi bir yatak sorunumuz, hizmet yetersizligi söz konusu degildir. Ama biz hiçbir vatandasımızın bu hastalıga yakalanmasını, hele hele hastaneye, acil servise basvurmasını istemeyiz" dedi.

Vali Sıldak bazı sanayi tesislerinde yüksek sayıda vaka çıkısları yasandıgını ifade ederek, "Bazı sanayi tesislerimizde, kuruluslarda yüksek sayıda ve aniden gelisen vaka çıkısları yasanıyor. Bundan sonraki süreçte sanayi tesislerimizdeki bu çıkıslara daha etkili sekilde anında müdahale edecegiz. Buralarda her türlü tedbiri alacagız. Gerekirse buralarda departman kapatma, üretimin gözden geçirilmesi ve her türlü tedbiri Hıfzıssıhha Kurullarımız vasıtasıyla almayı planlıyoruz. Sanayi kuruluslarımıza, bütün isletmelerimize bir kez daha çagrı yapıyorum. Tedbirlerimizi, orada uygulanması gereken kurallarımızı en hassas sekilde gözden geçirip planlayalım, insanlarımızın saglıgını tehlikeye atmayalım" dedi.

Vali Sıldak temaslarının ardından Ilçe merkezinde yapılan isyeri denetimlerine katılarak vatandaslara ve esnafa uyarılarda bulundu. Tedbirlere uyulmasını bir kez daha hatırlatan Sıldak, ilçede bulunan bazı sanayi kuruluslarında da denetim gerçeklestirdi.