Ara
  • Hasan Sıldak

‘Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum’ Projesi Start Aldı

Valiligimiz himayesinde Il Saglık Müdürlügünün uygulayacagı ve 17 kamu kurum ve kurulusunun ortagı oldugu "Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum" uyusturucu ile mücadele projesi tanıtım toplantısı ve protokol imza töreni Avlu Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçeklestirildi.

Valilik, Kaymakamlık, Açık Kapı Birimi, muhtarlıklar, hastanelerde olusturulacak temas noktaları ile tespit edilen kisilere tedavi, rehabilitasyon ve sosyal uyum hizmetlerinin sunulmasının yanı sıra projede; bagımlı bireyin sadece bagımlılık konusunda degil sosyal, ekonomik, psikolojik, saglık gibi bir çok yönden iyilestirilmesi amaçlanıyor.

“Tanı tedavi ve rehabilitasyon"

Vali Hasan Sıldak proje ile uyusturucu bagımlısı olan bireylerin tanı, tedavi ve rehabilitasyonunun saglayacagını vurguladı. Projenin benzeri çalısmalardan farkları oldugunu ifade eden Vali Sıldak “Bir kere çok güçlü bir takip sistemi var. Gencimiz bu proje kapsamına alındıktan sonra, istemedikçe, iradesi devam ettikçe bu projenin içinde tutulacaktır, takip sistemi çok güçlüdür, sürekliligi vardır. Projemiz çok güçlü bir koordinasyona sahiptir. Genis katılımlı ve destek almıs bir projedir. Istihdam imkanı saglamaktadır. Gencimiz Valiligimizdeki Açık Kapı'ya basvurusu yaptıgı veya herhangi bir kamu kurumuna basvurdugunda Açık Kapı üzerinden müracaatı alınacak ve saglık birimimize yönlendirilecek. Uyusturucuyla mücadele birimimiz ilk mülakatı gerçeklestirdikten sonra psikiyatriste yönlendirecek. Psikiyatrist ilk muayenesini, tanısını koyacak ve tedavi sekline karar verecek, gencimizin tedavisi baslayacak. Tedavi süreciyle birlikte aynı zamanda rehabilitasyon süreci, yani topluma uyum süreci baslayacak. Bu arada Aile Müdürlügümüz, Gençlik Spor Müdürlügümüz, Müftülügümüz, ilgili bütün kurumlarımız devreye girecek, ailesini de kusatacagız, her türlü maddi, manevi destekle aile ve genç birey ayakta tutulmaya çalısılacak. Bir taraftan tedavi bir taraftan rehabilitasyon olacak. Bu süreç yaklasık 3-4 ay bir zaman alıyor. Bu süre zarfında uzmanlarımız karar verdigi takdirde bu kisi artık bir kamu kurumunda istihdam edilebilir. Çevre temizligi islerinde çalıstırılabilir onayı verildikten sonra ISKUR'dan sagladıgımız kontenjanlar dahilinde gencimizi bir kamu kurumumuzda 6 ay süreyle istihdam ediyoruz. Asıl degisim, dönüsüm o zaman baslıyor. Bu insan normallesiyor, normal bir vatandas oluyor. Adeta kamu görevlisi gibi kendini hissetmeye baslıyor. Bu asamayı da tamamladıktan sonra degerli oda baskanlarımızın insiyatifiyle özel sektörümüzde gençlerimizin ilgi ve yetenek alanlarına göre tespit edilecek sanayi ve hizmet kuruluslarımızda onları kalıcı islerle bulusturmayı hedefliyoruz. Yani gerçekten bagımlıyı hayata tutunacak dalla karsılıyoruz. Yani umut sözde bir umut degil, evet onu gerçekten hayata tutunduracak bir umut. Bir kisinin bile hayata tutundurulması çok kıymetli ve degerlidir diye düsünüyorum.

"Annelerimize büyük is düsecek"

Uyusturucuyla mücadelede annelere büyük görev düstügünü de belirten Vali Hasan Sıldak sunları dile getirdi: "Içisleri Bakanlıgımız yeni bir uygulama baslattı, annelere atıf yapıyor. Uyusturucu bagımlılıgından gençlerimizi kurtarmak, o bataklıktan onları çekip almak için annelere sesleniyor. Biz de anneleri degerlendirecegiz. Annelerimiz bu projenin dogal paydasları. Çünkü neden anneler? Yapılan arastırmaya göre uyusturucu bagımlılarının yüzde 95'inin anneleri ev hanımı oldugu sonucu elde edilmis. Ikinci veri, bagımlıların yüzde 50'sinin uyusturucuyu evde kullandıkları belirlendi. Evi kontrol altına almamız lazım. Anneyi güçlü tutacagız, anneyi iradeli tutacagız. Anneyi destegimizle projenin kalbi haline getirecegiz. Annelere de büyük is düsecek. Bütün annelerimize de bu vesileyle seslenmek istiyorum; çocuklarımıza sahip çıkalım, çocuklarımızı yalnız bırakmayalım, takip altında tutalım.

Proje paydaslarının konusmaları sonrasında Vali Hasan Sıldak, Büyüksehir Belediye Baskanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ilter Kus, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Balıkesir Ticaret Odası Baskanı Rahmi Kula, Balıkesir Sanayi Odası Baskanı Hasan Eginlioglu ve Il Saglık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin tarafından uyusturucu ile mücadele kapsamında hazırlanan "Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum" isbirligi protokolü imza altına alındı. Düzenlenen tanıtım toplantısına ayrıca Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuggeneral Kemal Turan, Balıkesir Milletvekilleri Belgin Uygur Gökçe, Yavuz Subası ve Mustafa Canbey'in yanı sıra kaymakamlar, belediye baskanları, daire müdürleri, muhtarlar ve okul müdürleri katıldı.