Ara
  • Hasan Sıldak

Salgın Denetimleri Aralıksız Devam Ediyor

Vali Hasan Sıldak, Içisleri Bakanlıgının genelgesi dogrultusunda koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında gerçeklestirilen denetimlere katıldı. Beraberinde Il Emniyet Müdürü Hasan Onar ve Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya ile birlikte Anafartalar Caddesi'ndeki kafe, lokanta, pastane, manav, taksi duragı, durun, berber, çay ocagı gibi isyerlerinde yapılan denetimlere katılan Vali Hasan Sıldak,  esnafa maske, mesafe ve hijyen konusunda hatırlatmalarda bulundu. Gazetecilere açıklama yapan Vali Sıldak, isletmesinde kurallara uyanların "güvenli üretim ve güvenli hizmet" sertifikası alması için basvurmalarını önerdiklerini ifade ederek tüm isyeri sahiplerini Güvenli Üretim ve Güvenli Hizmet Belgesi alması için basvuruda bulunmaya çagırdı. Anafartalar Caddesi üzerindeki isyerleri ve taksi duraklarında esnafla görüsen Vali Hasan Sıldak kuralların uygulanmasındaki gelismenin umut verici oldugunu söyledi. HES kodu uygulamasının il genelindeki sehir içi toplu tasımada da uygulanması için çalısmaların baslatıldıgını ifade eden Vali Hasan Sıldak, kamu kurumlarının yanı sıra esitim kurumlarında da HES kodu uygulamasına geçilebilecegini dile getirdi. 

"Vatandaslarımız Kurallara Uyuyor" Covid-19 pandemisinde uygulması gereken tedbirleri hatırlatma ve uyarılarda bulunmak için gerçeklestirilen denetime katılan Vali Sıldak, kurallara uyma konusunda önemli mesafe alındıgını ifade ederek; "Halkımızın bilinç seviyesinde, kurallara uyma noktasında giderek mesafe aldıgımızı söyleyebiliriz. Il genelinde vatandaslarımızın kurallara uyma konusundaki gösterdigi bu hassasiyetten son derece memnunuz." diye konustu.

"HES Kodu Sorgulaması Sehir Içi Toplu Ulasımda da Olacak" HES kodu sorgulamasının sehir içi toplu ulasımda da uygulanması için gerekli çalısmaların baslatılması kararını aldıklarını ifade eden Vali Hasan Sıldak, "HES kodu uygulaması bilindigi gibi önce sehirlerarası otobüslerde basladı. Içisleri Bakanlıgımızın yayınladıgı genelge dogrultusunda aldıgımız Il Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile Ilimiz genelinde artık sehir içi toplu ulasımında da HES kodu uygulaması söz konusu olacak. Belediyelerimizin bu konuda hızlı bir sekilde hareket edip kendi sistemlerini HES uygulamasıyla entegre etmesi gerekiyor. Bununla ilgili duyurularımızı yaptık. Bilindigi gibi bir süre önce kamu kuruluslarına girislerde HES kodu uygulamasını zorunlu hale getirmistik. Bu konuda yeni uygulamanın toplu ulasımda HES koduna geçilmesiyle daha kontrollü hale gelecegini düsünüyoruz. HES kodu uygulaması ümit ediyorum ki önümüzdeki dönemde okullarımızda, egitim kurumlarımızda da baslayacak. Mesela su an yine HES kodunun uygulandıgı bir baska birim müftülügümüze ait olan Ilimiz genelindeki Kur'an kursları. Okullarımızda da geçmeyi düsünüyoruz. Bu konuda bir düzenleme bize ulastıgında hemen uygulamaya geçecegiz" ifadelerini kullandı.

"Güvenli Üretim ve Güvenli Hizmet Belgesi isletmelere deger katacak" Güvenli Üretim ve Güvenli Hizmet Belgesi için tüm isletmelerin TSE'ye basvuruda bulunmasını isteyen Vali Hasan Sıldak, "HES uygulamasının yanı sıra bir baska uygulama daha baslatmıstık. Bütün isletmelerin; hem sanayi tesislerinin, hem de hizmet sektöründeki isletmelerin, restoran, kafe, kahvehane ve tamamını kapsayacak sekilde Güvenli Üretim ve Güvenli Hizmet Belgesi almasını önemsiyoruz. TSE Bursa Bölge Müdürlügümüz isyerlerimizin, isverenlerimizin basvurusu üzerine bu belgeyi hak edip etmedigini yaptıgı inceleme sonucu netlestiriyor ve belgeyi alan is yeri gerçekten çok önemli bir sertifika sahibi olmus oluyor. Bunun anlamı sudur; ‘ben Saglık Bakanlıgı'nın belirlemis oldugu bütün kurallara riayet ediyorum, is yerimde bu kuralları sagladım, tedbirleri aldım ve bu sertifikayı elde ettim’ demis oluyor. Bu belge o is yerinin müsterisi açısından da son derece güven saglayan bir uygulama. Biz Ilimizdeki bütün Ticaret Odalarımıza, Sanayi Odamıza, esnaf odalarımıza bu duyuruları yaptık. Kaymakamlarımız, belediyelerimiz konuyu takip edip yaygınlastırmaya çalısıyoruz. Insallah bu konuda ilimizde örnek bir uygulama yapalım istiyoruz. Bu adeta sunu demektir; ‘biz devlet olarak sadece ceza uygulamıyoruz, sadece uyarıda bulunmuyoruz, iyi isletmeleri, bu konudaki tedbirleri tam olarak hayata geçiren isletmeleri de ödüllendiriyoruz’ anlamına geliyor. Bu basvuruyu bir an önce bütün esnafımızın yaparak isyerlerini daha güvenli hale getirmelerini tavsiye ediyorum" diye konustu.

"Yurtlarda Kalmak Zorunda Olanların Sayısını Sıfırlayacagız" Izolasyon kurallarını ihlal ederek yurtlara yerlestirilen sayısında da bir düsüs gözlendigine dikkat çeken Vali Hasan Sıldak, "Yurtlarda su an itibariyle 29 vatandasımız var. Bu sayı giderek düsüyor. Bu konuda kurallara uyma düzeyi çok yükseldi. Bilindigi gibi yurtlarda kalan sayısı 50'lilerin üzerindeydi, bu sabah itibariyle 29'a düsmüstür. Insallah yurtlarda kalanların sayısını sıfırlayacagız" dedi.