Ara
  • Hasan Sıldak

Milli Ağaçlandırma Gününde Fidanlar Toprakla Buluştu

Tüm ülkede eszamanlı gerçeklestirilen "Gelecege Nefes" seferberligiyle; 11 Kasım saat 11.11'de milyonlarca fidanın toprakla bulustugu etkinlik kapsamında Ilimizde de Balıkesir Üniversitesi Çagıs Kampüsünde düzenlenen törenle il genelinde 18 ayrı noktada toplam 10 bin fidan toprakla bulustu.

Düzenlenen törene Vali Hasan Sıldak’ın yanı sıra, Büyüksehir Belediye Baskanı Yücel Yılmaz, BAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ibrahim Türkmen, Il Emniyet Müdürü Hasan Onar, Il Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Tarık Hekimoglu, Bakım, Mühimmat Okulu ve Egitim Merkezi Komutanı Bkm. Alb. Mehmet Gücü, Orman Bölge Müdürü Birol Dündar, daire müdürleri ve ögrenciler katıldı.

Tören dolayısıyla yaptıgı konusmada agacın, yesilin hayatın devam etmesi demek oldugunu dile getiren Vali Sıldak; “Güzel bir etkinlikte bir aradayız. Bugün toprakla bulusturacagımız 10 bin adet fidanın dikim töreni için bir araya geldik. Her seyden önce yesil, agaç, fidan demek hayat demek, canlılık demek, hayatın devamı demek. Bugün ülkemiz genelinde bizzat kendilerinin de istirakiyle Sayın Cumhurbaskanımızın himayelerinde gerçeklesen gelecege nefes kampanyasının 2020 yılı etkinligi ülkemiz genelinde büyük bin canlılık olusturdugu, bunun hatta baska ülkelere de tasan bir zincire dönüstügü görülüyor.” diye konustu.

Orman teskilatının tüm Türkiye’de ag gibi örülmüs bir sekilde örgütlendigini vurgulayan Vali Sıldak; “Orman teskilatımız benim de her zaman gıpta ile izledigim, çalısmalarını çok takdir ettigim, kendini gelistiren, yenilenen ve gelisen bir kurumumuz. Bölge müdürlükleri olarak örgütlenen, Orman Isletme Müdürlükleri, seflikler seklinde teskilatlanmıs olan bu birimimiz bizim Ilimizde de çok güzel çalısmalara imza atıyor. Sadece Dursunbey Ilçemizde 22 sefligimiz var. Böylesine ag seklinde örülmüs, ülkemizin dört bir yanının agaçlarla bulusmasını, yesillenmesini saglayan bir teskilat. Baktıgımız zaman ülkemiz ormancılık anlamında çok gurur verici bir pozisyon arz ediyor. Her seyden önce yangınla mücadele konusunda çok basarılıyız, kendimizi çok gelistirdik. Ekipman, araç, gereç, personel kapasitesi çok gelisti. Önceden bilindigi gibi yangın oldugunda vatandasımız yangın mükellefi olarak sahaya giderdi, gönüllü olarak o destegi saglardı. Simdi buna ihtiyaç bile kalmıyor. Çünkü kurumlarımız; basta orman teskilatımız örgütlenmesiyle, yapılanmasıyla öyle güçlü bir müdahale saglıyor ki Ilimizde de Allah’a sükür bu sezonu ciddi bir yangın olmadan atlattık derken Ayvalık ilçemizde bir yangınımız oldu. Buraya da basta Orman Bölge Müdürlügümüz, Büyüksehir Belediyesi Itfaiye Dairemiz, bütün kurumlarımız is makinelerini, personelini seferberlik ruhuyla alana gönderdiler. Çok kısa sürede orada da müdahale yapıldı ve basarılı olundu.” Ifadelerini kullandı.

Izlenen politika geregi yanan alanların çok kısa sürede agaçlandırıldıgını belirten Vali Sıldak; “Orman teskilatımızın izledigi politika ve hükümetimizin bu yöndeki kararlılıgıyla yanan bütün alanlar anında, en kısa sürede agaçlandırılıyor, hemen çalısmalar baslatılıyor. Yani oradaki temizlik, ne ekelim, ne yapalım, nasıl yapalım soruları hemen gündeme geliyor ve çok basarılı bir sekilde yine ülkemiz yesilleniyor. Ormanda yangınla mücadele, agaçlandırma ve genis bir fidan ekimi etkinligi var. Fidan dikim sayımız yılda 2,5 milyon, bu da çok ciddi bir sayıdır. Ben teskilatımızı, ona destek saglayan bütün kurumlarımızı tebrik ediyorum.” diye konustu.

Doganın, yesilin kıymetini bilen bir nesil yetistigini dile getiren Vali Sıldak; “Bugünkü faaliyetimizin bir baska güzelligi de burada küçüklerimiz, gençlerimiz var. Sevgili çocuklarımız, gençlerimiz, sizlere biz çok güveniyoruz. Bizim nesillerimize göre sizler yesilin, agacın, tabiatın, hayvanların kıymetini bize göre çok daha iyi biliyorsunuz, çok iyi yetisiyorsunuz. O sevgiyle, bilinçle egitim alıyorsunuz. Sizlere bakınca gelecegimizdeki temel degerleri, bize emanet edilen o güzellikleri sizlerin çok daha iyi sahipleneceginizi, koruyacagınızı adım gibi emin bir sekilde söylemek istiyorum. Çevre bilinci açısından, yesile saygı açısından ve tabiat sevgisi açısından sizler bize örneksiniz. Sizlere bakıp bu anlamda güç alıyorum. Sizleri tebrik ediyorum. Orman teskilatımızın bütün mensuplarını kutluyorum. Bu yerleske de hakikatten agaçlandırmaya çok müsait. Üniversitemiz böyle adım adım daha da yesillenecek eminiz. Bu manada Balıkesir’in zaten yüzde 45 olan orman alanı oranını bu faaliyetler ölçeginde özendirerek, güçlendirerek orman bölge müdürlügümüzün planlı faaliyetleriyle çok daha ileri asamalara tasımayı umut ediyoruz. ” diye konustu.

Yapılan konusmamaların ardından Vali Sıldak katılımcılar ve çocuklar ile birlikte fidanları toprakla bulusturarak “Gelecege Nefes” oldular.