Ara
  • Hasan Sıldak

Marka Şehir Balıkesir için ikinci adım: “Gastronomi şehri Balıkesir”

Balıkesir’in markalasması için baslatılan çalısmalar hız kesmeden devam ederken, Marka Sehir Balıkesir projesi lansmanının ardından Balıkesir’in ikinci marka teması “Gastronomi Sehri Balıkesir” Projesi’nin protokol imzaları gerçeklestirilen bir törenle atıldı.

Is Birligi Protokol Imza Törenine Vali Hasan Sıldak, Balıkesir Büyüksehir Belediye Baskanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ilter Kus, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Baskanı Rahmi Kula, Balıkesir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Baskanı Ersin Erdogmus ve GMKA Genel Sekreteri Hasan Iskender katıldı.

Ayrıca Il Tarım ve Orman Müdürlügü, Il Kültür Turizm Müdürlügü, TÜRSAB Bölge Temsilciligi, Rehberler Odası Temsilciligi, Lokantacılar Odası, Altıeylül ve Karesi Belediyeleri ve Kaymakamlıkları ile özel sektör temsilcileri de katıldı. Vali Sıldak protokol imza töreninde yaptıgı konusmada; “mza törenimiz Ilimiz için çok önemli bir adım teskil ediyor. Bunun anlamı çok fazla, herseyden önce güç birligi ve iradeyle ortaya çıkıyoruz. Söz konusu projeler Balıkesir’in yol haritasını, ilerlemesini, gelismesini, önümüzdeki statejik planı ortaya çıkarıyor. Ayrıca bu çalısmalar Balıkesir’in turizm sehri olma yolunda ki adımları. Çok kısa bir geçmiste marka sehir idealini hayata geçirmek üzere bir araya gelmistik. Marka Sehir Projesi de; turizm, tanıtım, gelecege yönelik güçlü adımlar demek, Ilin aynı kanaldan yürümesi demek.

Balıkesir Her Bakımdan Çok Zengin Bir Il

Balıkesir; çok kapasiteli, her alanda zenginliklere sahip ama çok genis bir cografyaya yayılmıs bir Il. Çok iyi koordine edilmesi gerekiyor. Kopuklukları olan kendi içinde bazı yetersizlikler yasayan bir yapı arz ediyor. Olusturulan bu güç birligi ve koordinasyon içindeki çalısmalar, bizlerin öncülügünde, burada bulunan bütün kurumların isbirligi ile gerçeklesecek süreçler, dagınıklıga izin verilmeden katılımcı bir yaklasımla İlimizin gelismesine katkı saglayacaktır.

Balıkesir’de Çalısmaktan Gurur Duyuyorum

Ben de Balıkesir’de çalısmaktan gurur duyuyorum. Göreve basladıgım günden bu yana bütün ilçelerimizi gezdim, gördüm. Gastronomi sehri olmak için yola çıkan bu sehrin hiç de bos bir hayalin pesinde kosmadıgını samimi bir sekilde söylemek istiyorum. Gastronomi sehri zaten olmusuz. O kadar özüne sahip degerli ögelerimiz var ki, hepsi orijinal haliyle yasatılıyor. Kültürü zengin bir sehirdeyiz. Bu bir kıvılcım, asıl çalısmalar bundan sonra baslayacak. Dinamik bir süreç baslıyor. Bunun heyecanını hep birlikte yasıyoruz.

Her Ilçemiz Ayrı Hazine Bizim “Gastronomi Sehri” ünvanını alacagımızı düsünüyorum. Ilimizin gelisim hareketine çok büyük katkı, büyük bir ivme saglayacak. Bu çalısmalarla birlikte turizm sehri gelisimimiz daha da güçlenecek. Marka sehir zaten bu yolda önemli birlestirici bir adımdır. Bu hamleleri de onun alt baslıgı olarak düsünebiliriz. Her Ilçe birden çok degere sahip. Her ilçe ayrı bir hazine barındırıyor. Tüm bu girisimlerin de bütünüyle bir sinerji olusturdugu muhakkak. El birligi ile çalısmalara devam etmek istiyoruz. Bu ve bunun gibi bütün projelerimizin Ilimize simdiden hayırlı olmasını diliyorum.” diye konustu.

Balıkesir’in gastronomik zenginliklerini ilk etapta Türkiye’ye, sonrasında ise tüm dünyaya tanıtmak isteyen Balıkesir Valiligi, Balıkesir Büyüksehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Ticaret Borsası ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı güçlerini “Gastronomi Sehri Balıkesir” projesi için birlestirirken, gastronomi turizmi, yaz turizminden bagımsız bir turizm degeri olarak turizm sektörünün önemli bir kaldıracı olarak dikkat çeken bir gelisim göstermektedir. Bu tematik turizm konsepti, yerelin kültürel miras ögelerini koruyan ve destinasyon kimligini güçlendirici bir özellige sahiptir. Gastronomi sektörü, istihdamı artırmada önemli bir araçtır.

Balıkesir sahip oldugu tarımsal ürün çesitliligi, yeme-içme alıskanlıgı ve zengin mutfagı ile gastronomi turizmi aracılıgıyla bu zenginligi misafirleriyleriye paylasabilecegi güçlü bir ortam barındırıyor. Pek çok cografi isaretli ürünün yanısıra Balıkesir ile özdeslesmis çok sayıda ürün önemli bir potansiyel olusturuyor. Balıkesir’de üretilen Edremit, Burhaniye ve Ayvalık zeytinyaglarının cografi isareti bulunmakta olup, önemli bir turizm sembolü olarak öne çıkıyor.Bunun yanında Balıkesir hösmerim tatlısı, Edremit yesil çizik zeytini, çesnili zeytinyagları, Gönen baldo pirinci, Gönen eti, Balıkesir Kuzu Eti, Manyas kelle peyniri, Susurluk ayranı, Susurluk ve Ayvalık tostları, Ege otları, deniz ürünleri ve Balıkesir kaymaklısı Balıkesir’in ulusal çapta bilinen en önemli gastronomik degerleri olusturuyor.

Aynı zamanda Marka Sehir Konseptini de destekleyecek olan bu yeni girisim, Balıkesir’in enerjisini güçbirligi anlayısı içinde birlestirecegi ve turizm sehri özelligini ön plana çıkaracagı yeni bir gelisim alanı olusturuyor.