Ara
  • Hasan Sıldak

Koronavirüs Denetimleri Devam Ediyor

Vali Hasan Sıldak, Içisleri Bakanlıgı tarafından Türkiye genelinde es zamanlı olarak "Saglık Için Hepimiz Için" sloganıyla, vatandasları bilinçlendirmek adına gerçeklestirilen denetimlere katıldı.

Ali Hikmetpasa Meydanından baslayan denetimlerde Vali Sıldak'a; Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir ve Il Emniyet Müdürü Hasan Onar eslik etti. Esnafın yanı sıra Vatandaslarla da bir araya gelerek koronavirüs için alınan tedbirlere uyulması yönünde uyarılarda bulundu.

Basın mensuplarına denetimlere katılarak vatandasları bilinçlendirmede destek oldukları için tesekkür eden Vali Sıldak yaptıgı açıklamada; “Bugün Içisleri Bakanlıgımızın koordinasyonuyla bütün Illerimizde oldugu gibi Balıkesir genelinde koronavirüs denetimlerini “Saglık Için, Hepimiz Için” sloganıyla tekrarlıyoruz. Her hafta oldugu gibi bu hafta da Ilimizin bir ana caddesi üzerinde, isyerlerinin yogunlukta oldugu bir muhitte basladık. Ali Hikmet Pasa Meydanı’ndan denetimlere basladık ve su anda Milli Kuvvetler Caddesi’nde devam ediyoruz.”dedi.

“Artıs Devam Ediyor” Isletmelerin, is yerlerinin, sokaktaki vatandasın dıs ortamlarda bulunan herkesin daha dikkatli oldugu seklinde bir izlenime sahip oldugunu vurgulayan Vali Sıldak; “Içinde bulundugumuz durumu degerlendirirsek; bu kadar dikkatli olmak yetmiyor, daha fazlası gerekiyor. Çünkü geçen hafta vaka sayılarındaki artısa isaret etmistim, artıs devam ediyor. Balıkesir genelinde su ana kadar yasadıgımız vaka sayısının en yüksek asamasındayız. Vatandaslarımızdan duyarlılık derecelerini en üst seviyeye çıkarmalarını istiyoruz, artık tedbirin de ötesine geçip, tedbirlerle yasamak gerektigini hatırlamak durumundayız. Yani bu su demek oluyor; evet, biz Haziran ayında iyiydik, Temmuz ayında vakalarımız yükselmeye basladı, Agustos, Eylül’de bu devam etti. Vaka sayıları zaman zaman yatay seviyelere gelmekle beraber hiçbir zaman istedigimiz oranda bir düsüs olmuyor. Biz de hiçbir zaman “Balıkesir vaka sayılarında çok iyi, Balıkesir çok iyi seviyede” ifadelerini kullanmadık, halkımıza bu yönde bir mesajımız olmadı.” diye belirtti.

“Tedbirli Olmak Zorundayız”

Içinde bulundugumuz asamada “tedbirli olalım” çagrısını yapmadıgını, tedbirli olmak zorunda olundugunun altını çizen Vali Sıldak; “Tedbirli olalım demiyorum, tedbirli olmak zorundayız, bütün tedbirleri harfiyen uygulamak zorundayız. Vatandaslarımız panige kapılmadan bu yükselisin farkında olarak geregini yapsınlar. Yani sosyal hayatlarını gerçekten kontrollü hale getirsinler. Kurallara uymayan isletmelerden hizmet almasınlar, kuralların mutlaka uygulanması noktasında en yüksek hassasiyeti göstersinler.” diye konustu.

“Kamu Kurumlarımızı Uyardık” Son günlerde kamu hizmeti yürüten kurum ve kurulusların personeli arasında vakalarda artıs görüldügüne dikkat çeken Vali Sıldak; “Bütün kamu kurumlarımızı bu konuda uyardık. Resmi dairelerdeki hizmet ortamlarına çok dikkat ediyoruz, kuralları bire bir uyguluyoruz. Ancak görünen o ki; bu çalısanlarımız da daha çok dıs ortamlarda, sosyal ortamlarda hastalıga kapılıyor. Hastalık bulası oralarda gerçeklesip daha sonra resmi ortama tasınıyor. Yine geçen hafta yaptıgımız bir baska tespiti de tekrarlamak istiyorum; vakanın etrafındaki kisilere vakanın bulasması, sirayeti güçlendi. Yani temaslılar da hastalanıyor. Temaslı vatandaslarımız kesinlikle evlerinde kalsınlar, evde kendilerini ayrı bir odada izole etsinler. Bir kisinin hastalanması, baska bir sey, o ailede 5 kisinin hastalanması baska bir sey. Bu konuda da biz hassasiyet gösterilmesi gerektigini düsünüyoruz. Balıkesir’de temaslıların vakaya dönüsme oranı yüzde 40’larda iken su an yüzde 60’ların üzerine çıktı. Vakaların genislemesi biraz da bundan kaynaklanıyor.” diye belirtti.

“Simdi Tedbir Zamanı” Bütün ilçelerde vakalara rastlandıgını belirten Vali Sıldak; “Balıkesir merkezin en yogun nokta oldugunu söylemek istiyorum. Mahalleleriyle birlikte Altıeylül ve Karesi ilçelerimiz yogunlugun en fazla yasandıgı bölgeler. Vatandaslarımızın bütün bu hususları göz önüne alarak geregini yapacagını, simdi tedbir zamanı oldugunu, artık baska seçenegimiz olmadıgını ve ilimizin tekrar eski düzeyine döndürülmesi için toplumsal bir seferberlige ihtiyacımız oldugunu tekrarlamak istiyorum. Bu konuda tüm vatandaslarımızdan destek bekliyorum. Biz kamu kurum ve kurulusları olarak, saglık personeli olarak, kolluk personeli olarak geregini yapıyoruz. Onları en iyi sekilde koordine ediyoruz. O personelimize de bir moral destegi verelim, artık vakalara dur diyelim. Balıkesir’de daha fazla ciddiyet ve hassasiyet olusturalım, bunu hep birlikte basaralım.” diye vurguladı.

“Salgına Karsı Mücadele Bir Vatandaslık Görevidir”

Diger illerle de kıyaslandıgında Balıkesir’de bazı tedbirler yönünden daha ileri uygulamalar yapıldıgını söyleyen Vali Sıldak; “Kamu kurumlarımızda HES kodu uygulaması çok fazla ilde yok. Biz ise bunu yaklasık bir aydır uyguluyoruz. Ancak Devlet olarak, kurumlar olarak aldıgımız tedbirler bir yere kadar ise yarar. Önemli olan asıl nokta her bir insanımızın, vatandasımızın bu konuda tedbir alınması ve salgına karsı mücadele edilmesinin bir vatandaslık görevi oldugu bilincine ulasmasıdır. Esas kural maske, mesafe ve temizlik kuralıdır. Her bir isyerinin uyması gereken detaylı kurallar var. Sosyal hayat devam ediyor, ama hayatın kontrollü yasanması önemlidir. Sosyal hayatta kontrolle ilgili bütün kurallar da konulmustur. Gevsememek lazım, rehavete kapılmamak lazım. Balıkesir’in en iyi Il olma gibi bir iddiası yok. Koronavirüs mücadelesi dinamik, canlı bir süreçtir. Bugün iyi olan, üç bes gün sonra kötü olabilir. Rehavete kapılmayalım. Biz denetimlerimizi, ceza uygulamalarımızı kararlılıkla sürdürecegiz. Bu konuda bütün vatandaslarımızdan, bütün esnafımızdan destek ve duyarlılık istiyoruz.”diye konustu.

“Habersiz Denetimler Devam Ediyor” Vaka çıkıslarının yogun yasandıgı yerler arasında tarım sektörünün de olduguna dikkati çeken Vali Sıldak; “Bilhassa tarımsal üretim yapan bazı imalathaneler, isletmelerde yasadıgımız vakalar üzerine, bütün ilçelerimizde çok planlı bir sekilde habersiz denetimler gerçeklestirdik. Gıda üretim isyerlerinde yapılan denetimlerde de tespit ettigimiz bütün hususlara iliskin cezai yaptırımlar uyguladık. Aynı zamanda okullarımızı çok yakından takip ediyoruz. Bütün Ilçe Milli Egitim Müdürlüklerimiz tarafından denetim ekipleri olusturduk. Bu denetim ekiplerimiz okullarımızı sürekli mercek altında tutuyor. Bütün bunlar aslında her kurumun ciddi bir sekilde konunun üzerine gittigini ve Valiligimizin koordinasyonu altında Ilimizde çalısmaların son derece planlı ve düzenli sekilde yürütüldügünü gösteriyor. Tek ihtiyacımız olan vatandaslarımızın, esnafımızın, isletmelerimizin hiçbir zaman gevsemeden kurallara tam olarak riayet etmeleridir. Onlara da bu konuda gösterecekleri sabır, duyarlılık için simdiden tesekkür ediyorum.” diye konustu.