Ara
  • Hasan Sıldak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Balıkesir’de

Içisleri Bakanımız Süleyman Soylu, Kadına Yönelik Siddetle Mücadele Mülki Idare Amirleri Egitim Semineri’ne katılmak üzereIlimize geldi.

Ilimize gelislerinde Vali Hasan Sıldak tarafından Edremit Kocaseyit Havalimanında karsılanan Bakan Soylu, Ayvalık Vilayetler Evi Otelde gerçeklestirilen Mülki Idare Amirleri Egitim Seminerine katılmak üzere Ayvalık Ilçesine geçti.

Içisleri Bakanı Süleyman Soylu, Vali Hasan Sıldak, Büyüksehir Belediye Baskanı Yücel Yılmaz, çok sayıda mülki idare amirinin katıldıgı Egitim Semineri'nde yaptıgı konusmada, mülki idare amirlerinin magdur kadınlara yönelik koruyucu tedbir alabilme noktasında yetki ve sorumluluklarını hatırlatarak; “Magdur olan kadına ve beraberindeki çocuklara, barınma yeri saglanması, geçici maddi yardım yapılması, psikolojik, mesleki, hukuki ve sosyal bakımdan rehberlik ve danısmanlık hizmeti verilmesi, hayati tehlikesinin bulunması halinde, ilgilinin talebi üzerine veya resen geçici koruma altına alınması, kanunun mülki idare amirlerimize verdigi yetki ve sorumluluklardandır. Yine aynı kanunda kolluk birimlerimize de gecikmesinde sakınca bulunan hallerde koruyucu ve önleyici tedbir alabilme imkanı getirilmistir. Bu noktada sunu ifade etmek isterim, gerek kolluk birimlerimiz, gerek mülki idare amirlerimiz, böyle bir mesele geldiginde lütfen tedbir kararı vermekten çekinmesinler ve gecikmesinler. Çünkü sonrasında 'eyvah' yetmez. Hatta 'bu kararları verirken gecikmeyin' demek bile belki dogru degil, 'acele edin' demek lazım. Öyle hassas davranın ki siddet magduru bir kadın, sizin yanınızdan asla tedbir alınmamıs sekilde çıkmasın. 'Gittim ama bir sey yapmadılar' demesin.” seklinde konustu.

Kadına Yönelik Siddetle Mücadele Ulusal Eylem Planlarından 2016-2020 yılları arasını kapsayan üçüncü plan sonrasında dördüncüsünün de hazırlandıgını belirten Bakan Soylu; “25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Siddetle Mücadele Günü'nde, saat 10.00’da, konuyla ilgili farkındalıgın arttırılması maksadıyla planlamamız çerçevesinde, tüm Türkiye'de es zamanlı olarak, 81 ilde valilerimizin baskanlıgında, ilçelerimizde kaymakamlarımızın baskanlıgında "Kadına Yönelik Siddetle Mücadele Koordinasyon, Izleme ve Degerlendirme Toplantısı" düzenlenecek. Bu toplantı sonrasında, il ve ilçelerde, jandarma ve emniyet birimlerimizde bulunan ilgili büro amirlikleri ve sube müdürlükleri ziyaret edilecek, istisareler yapılacak, KADES programının tanıtımı ile ilgili bazı etkinlikler düzenlenecek." seklinde konustu.

24 Kasım Ögretmenler Günü dolayısıyla tüm ögretmenlerin gününü de kutlayan Içisleri Bakanı Süleyman Soylu "Senay Aybüke Yalçın gibi Necmettin Yılmaz gibi gencecik yaslarında bu ülkenin çocukları doktor olsun, mühendis olsun, bilim insanı olsun, sanatkar olsun diye emek verirken, hain terör örgütü PKK tarafından sehit edilmis tüm ögretmenlerimize de Allah'tan rahmet diliyorum." ifadesini kullandı. Kadına Yönelik Siddetle Mücadele Mülki Idare Amirleri Egitim Seminerinin ardından, hazırlık çalısmaları yapmak üzere Ayvalık Ilçesinde kamp yapan Hakkari Yüksekova Belediye Kadın Futbol Takımıyla bir araya gelen Soylu sporculara çalısmalarında basarılar diledi.

Içisleri Bakanı Süleyman Soylu Ayvalık Ilçemiz Sarımsaklı Mahallesi'nde kurulan Jandarma Kadın Destek Uygulaması (KADES) standını da ziyaret ederek, burada görevli kadın emniyet ve jandarma personeliyle bir araya geldi. Çevredeki vatandaslarla da bir süre sohbet ederek, kadınlara kırmızı karanfil verdi.

Ardından bir zeytin fabrikasını da ziyaret eden Bakan Soylu zeytin hasadı ve dalından sofraya zeytinin islenmesi ile de bilgi aldı.

Içisleri Bakanı Süleyman Soylu seminer programı ve ziyaretlerinin ardından aynı gün Ilimizden ayrıldı.