Ara
  • Hasan Sıldak

Balıkesir Kültürel Mirasını Gelecek Nesillere Aktaracak

Valiligimiz himayesinde Il Kültür ve Turizm Müdürlügü koordinasyonuyla gerçeklesecek “Somut Olmayan Kültürel Miras Arastırmaları” isimli projenin protokol imza töreni düzenlendi. Projeyle Ilimiz genelinde sözlü gelenekler ve anlatımlar, gösteri sanatları, toplumsal uygulamalar, ritüeller ve sölenler, doga ve evrenle ilgili bilgi ve uygulamalar ile el sanatları gelenekleri arastırılacak.

“Somut Olmayan Kültürel Miras Arastırmaları Projesi” kapsamında Balıkesir’in 20 ilçesinde destanlar, halk hikayeleri, atasözleri, masallar, fıkralar ile meddah, kukla, halk tiyatrosu, nisan, dügün, dogum Nevruz gelenekleri, geleneksel yemekler, halk hekimligi, halk takvimi, halk meteorolojisi, dokumacılık ve halk mimarisi gibi konularda arastırmalar yapılacak. Birçok kurum ve kurulusun içinde yer aldıgı projede unutulan veya unutulmaya yüz tutmus konuların gelecek nesillere aktarılması saglanacak.

Vali Hasan Sıldak, Büyüksehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi birlikte hayata geçirilecek projenin protokol imza töreninde yaptıgı konusmada; “Çalısmamız çok derinlikli ve uzun süreli bir çalısma olmasıyla birlikte bilimsel verilere dayanacak. Destek saglayan, bizlerle birlikte olan Büyüksehir Belediyemize, Balıkesir Üniversitemize ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitemize gösterdikleri duyarlılık ve hep birlikte hareket etme gücünü ortaya koydukları için tesekkür ediyorum. Ayrıca Il Kültür ve Turizm Müdürümüz ve projenin hazırlıgında bulunan ekibine de çok tesekkür ediyorum. Üniversitelerimizden alan çalısması yapacak olan 30’un üzerinde akademisyenimiz bulunuyor. Gönüllü olarak bu projede görev alan herkese bu vesile ile tekrar tesekkür etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Heyecan Verici Bir Çalısma”

Ilimizin her alanda oldugu gibi kültürel anlamda da çok zenginliklere sahip oldugunu belirten Vali Sıldak; “Projedeki amaç durum tespiti yapmak, geçmisten bize intikal etmis olan degerlerimizi, somut olmayan kültürel mirasımızı ki Balıkesir bu manada bu genis cografyada her alanda oldugu gibi kültür yönünden de çok zengin bir vilayet, potansiyeli çok yüksek, çok farklı medeniyetlere ev sahipligi yapmıs, kültürel çesitliligi olan bir alan. Bu cografyayı kayıt altına almak bizim boynumuzun borcu. Bu kaydı insallah en saglıklı bir sekilde, bilimsel yöntemlere uygun olarak gerçeklestirecegiz ve gelecek kusaklara, yeni nesillere de kalıcı bir eser olarak sunmus olacagız. Heyecan verici bir çalısma oldugunu ben tekrar vurgulamak istiyorum. Pandemi kosullarında nasıl uygulanacak diye sorulacak olursa, projenin önemli bir hazırlık asaması olacak. Biz pandeminin kosulları elverene kadar, yani alan çalısmaları baslatmamız için uygun ortamı saglayana kadar hazırlık dönemini gerçeklestirmis olacagız. Ben projenin ilimize, kültür dünyamıza ve bütün Balıkesir’e hayırlı olmasını diliyorum.” diye konustu.

Protokol imza altına alındı Katılımcılar tarafından yapılan konusmaların ardından Vali Hasan Sıldak, Büyüksehir Belediye Baskanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ilter Kus, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Il Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı ve GMKA Genel Sekreteri Hasan Iskender isbirligi protokolünü imzalandılar.