Ara
  • Hasan Sıldak

Balıkesir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyetimizin Kurulusunun 97. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı Valilik bahçesinde düzenlen "Tebriklerin Kabulü" töreni ile devam etti.

Düzenlenen törende Vali Hasan Sıldak tebrikleri kabul etti. Pandemi tedbirleri dolayısıyla açık alanda olması bakımından Valilik Bahçesinde yapılan tebrigat törenine Balıkesir Milletvekilleri Belgin Uygur, Yavuz Subası, Ahmet Akın ve Fikret Sahin, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuggeneral Kemal Turan, Büyüksehir Belediye Baskanı Yücel Yılmaz ve Il Protokolü, Sehit Yakınları ve Gaziler, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kurulusları ile vatandaslar katıldı.

Vali Sıldak tören dolayısıyla yaptıgı konusmada, Cumhuriyetimizin kurulusunun büyük bir gururla ve heyecanla kutlandıgını dile getirerek; “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce 29 Ekim 1923’de ilan edilen Cumhuriyetimizin 97’nci kurulus yıldönümünü bugün burada ve ülkemiz sathında, yurt dısında yasayan vatandaslarımız tarafından büyük bir gururla ve heyecanla hep birlikte kutluyoruz. Milletimiz için Cumhuriyet Bayramı milli birlik ve beraberligin, toplumsal dayanısmanın en üst düzeye çıktıgı en özel gündür. Cumhuriyet kara bulutların ülkemizin üzerine çöktügü, yoklugun kol gezdigi ve isgalin yurdumuzun dört bir yanını sardıgı bir dönemde Yüce Milletimizin köklerinden aldıgı güçle ve inançla yeniden filizlenmesinin ve ulu bir çınar olmasının baslangıcıdır.” dedi.

Kurtulus Savası’nın, Milletimizin bagımsızlık konusundaki azim ve kararlılıgı sayesinde kazanıldıgını vurgulayan Vali Sıldak; “Vatan, millet ve istiklal sevgisini milli irade kavramına dönüstüren onurlu bir mücadeledir. Bu onurlu mücadelenin sonucunda kurulan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “En büyük eserim” dedigi Cumhuriyeti korumak ve ilelebet yasatmak bizlerin görevidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ne sartlarda kuruldugunu, yokluklar ve imkânsızlıklar içinde nasıl bir kahramanlık destanı yazıldıgını hem günümüz nesillerinin hem de gençlerimizin ve gelecek nesillerin iyi bilmesi gerekmektedir. Anadolu’nun cefakar anaları bir yandan eslerini ve ogullarını sehit olmaya ugurlarken, bir yandan yiyecek son lokmalarını bile Mehmetçik ile paylasmıs, cepheye tasıdıgı silahlar soguktan ya da yagmurdan zarar görmesin diye üzerindeki giysiyi çıkarıp onların üzerine örtmüstür. Bu devlet kolay kurulmadı, istiklal kolay kazanılmadı diyorsak ve 29 Ekim’i bayram olarak kutluyorsak atalarımızın kahramanlıklarını ve fedakârlıklarını her zaman hatırlamalıyız.”ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet tarihimize bakıldıgında; ondan önceki dönemlerde oldugu gibi Türk Milletinin, Anadolu cografyasındaki varlıgını sorgulamak ve onu kanıyla suladıgı bu topraklardan ayırmak için müdahale ve girisimlerin hiç eksik olmadıgını dile getiren Vali Sıldak; “Türk Milletinin yılmaz iradesini, vatan sevdasını, ülkesine ve bayragına baglılıgını göz ardı eden güç ve mihraklar tarih boyunca kurdukları oyunlarda hiç sonuca ulasamamıs, basarılı olamamıslardır. Milletimize ve devletimize yönelik tehditleri yok etme girisimleri her zaman var olmustur. Dün oldugu gibi bugün de Türkiye Cumhuriyeti terörle mücadele etmektedir. Bu mücadele sadece kendi topraklarıyla da sınırlı degildir. Devletimiz, ülkesine yönelik terör tehdidini sınırları ötesinde durdurmak için, halkının güvenligini saglamak için, sınırları ötesinde de kararlı bir mücadele ortaya koymaktadır. Devletimiz, milletinden aldıgı güç ve destekle terörün her türüne karsı etkili bir mücadele yürütmektedir. 2016 yılında FETÖ terör örgütünün sinsi girisimini bertaraf eden Türkiye Cumhuriyeti, PKK ve diger bütün terör örgütlerine karsı da en basarılı sonuçları elde etmektedir. Bütün bu tehditlerin, açık terör saldırılarının hedefi olan ülkemiz, bunların yanında milletimizi çesitli senaryolarla bölmeye, kıskırtmaya ve parçalamaya yönelik pek çok girisime de sahne olmaktadır. Üzerimizdeki bu baskı ve tehditler milletimizin birlik ve beraberlik anlayısı karsısında basarılı olamamaktadır. Vatan ve bayrak sevgisini, ezan sesini, sehitlik mertebesini en kutsal degerler olarak kabul eden Anadolu insanımız bölücü ve yıkıcı her türlü girisime dur demektedir. Iste bu birlik ve dayanısma ruhu, bu milli suur, Kurtulus Savası mücadelesini veren, milli mücadele destanını yazan, cumhuriyeti kuran insanların sahip oldugu ruhtur. Bu ruh; Çanakkale ruhudur, bu ruh Sakarya ruhudur. Dün oldugu gibi bugün de degerlerimizin, Cumhuriyetimizin, bayragımızın, inancımızın ugrunda sehitlik yolunda yürümekten gurur duyan bir milletin fertleriyiz. Cumhuriyetimize, devletimize, vatanımıza Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülügünde yürütülen milli mücadele coskusuyla sahip çıkıyoruz. O ruhun ilk kıvılcımlarının yakıldıgı Balıkesir’den de en güçlü sekilde birlik ve beraberlik içinde hep birlikte bugün sesleniyoruz. Cumhuriyetimizin kurulus yıldönümünde en büyük gururu ve heyecanı yasıyoruz. Çok çalısarak, ülkemizi gelisme yolunda daha yukarılara tasıyarak, milli birlik ve dayanısma duygumuzu daha da pekistirerek yarınlara emin adımlarla yürüyoruz. Bu duygu ve düsüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaslarını ve bu toprakları bizlere vatan yapmak için canlarını feda eden bütün aziz sehitlerimizi ve ebediyete ugurladıgımız gazilerimizi sükranla ve rahmetle anıyor, hayatta olanlara saglıklı, uzun ömürler diliyor, minnet duygularımızı, sükranlarımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Bütün vatandaslarımızın Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.” diye konustu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı çerçevesinde bayram coskusunu tüm Balıkesir’de yasatmak için kamu araçları ve klasik araçların olusturdugu araç konvoyu sehir turu yaparak Kuvâ-yi Milliye sehrine kutlama coskusunu yasattı. Vatandaslar pencere ve balkonlarından al bayragımızla bu coskuya katıldı.

Kutlama programı kapsamında Gençlik ve Spor Il Müdürlügünün koordinesinde düzenlenen bisiklet turunda vatandaslarımız Cumhuriyet için pedal çevirdi. Büyük bir ilgi gören bisiklet turu Kurtdereli Kapalı Spor Salonu önünde baslayarak yine burada son buldu.

Gençlik ve Spor Il Müdürlügü ve Il Milli Egitim Müdürlügü koordinesinde, Büyüksehir Belediye Bandosu esliginde gerçeklestirilen Fener Alayıyla cosku ve heyecan içinde devam eden kutlamalara, havai fisek ve ses gösterileri eslik etti.