Ara
  • Hasan Sıldak

Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi (BİGEP) Hayata Geçiriliyor

Valiligimiz koordinesinde Il Milli Egitim Müdürlügü tarafından hazırlanan Basarıyı Izleme ve Gelistirme Projesi’nin (BIGEP) Tanıtım Toplantısı ve Protokol Imza Töreni Avlu Kongre Merkezi’nde gerçeklestirildi. Törene Vali Hasan Sıldak'ın yanı sıra Balıkesir Milletvekilleri Belgin Uygur ve Mustafa Canbey, Büyüksehir Belediye Baskanı Yücel Yılmaz, BAÜN Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Narlı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Sanayi Odası Baskanı Hasan Eginlioglu ve Ticaret Odası Baskanı Rahmi Kula ve projenin paydas kurumlarının temsilcileri katıldı.

Ülke genelinde egitim alanında adından söz ettiren iller arasında yerini alan Balıkesir, Vali Sıldak’ın öncülügünde Balıkesir'deki egitimin kalitesini yükseltmeyi amaçlayan bu proje ile bulundugumuz pandemi dolayısıyla gerek uzaktan egitime gerekse yüz yüze egitime entegre olarak ilerleyecek.

BIGEP tanıtım toplantısında projenin amacının, 2023 egitim vizyonu hedeflerinin okullarda etkili bir sekilde uygulanmasını saglamak ve hedefler dogrultusunda çagın getirdigi bilgi ve beceriye sahip bireylerin akademik, sanatsal, sportif, kültürel ve sosyal basarılarını izlemek ve desteklemek oldugu belirtildi.

Hedefleri ve temelleri olan Valiligin sahibi oldugu bir projenin hayata geçirildigini belirten Vali Hasan Sıldak törende yaptıgı konusmada projenin egitime büyük deger katacagı görüsünde oldugunu ifade ederek, “Proje, temelleri olan, hedefleri olan ve 5 bilesenden olusan, aslında denenmis, uygulanmıs ve sonuçları elde edilmis bir proje olarak da bize çok büyük avantajlar saglayacak düsüncesindeyim. Her seyden önce bir motivasyon projesi, bir sinerji olusturma projesi ve hedefleri var. Hedefleri tek tek projede belirlenmis, bu hafta içerisinde insallah bütün ilçe Kaymakamlarımızla, bütün Ilçe Milli Egitim Müdürlerimizle, Okul Müdürlerimizle bu hedefler, detaylar, projenin uygulama esasları paylasılacak. Bunun sonuçlarını ilerleyen günlerde çok daha heyecanla takip edecegimizi düsünüyorum. Bugün burada bir baslangıç yapıyoruz. Ancak, ilerleyen süreç içerisinde hele hele egitimin tam da desteklenmesi gereken, uzaktan egitim modelinin hakim oldugu bir dönemde egitim alanına verilecek bu destegin çok daha anlamlı olacagını ve karsılık bulacagını düsünmekteyim.” ifadelerini kullandı.

Basarıya ulasmada koordineli çalısmanın önemine her zaman deginen Vali Sıldak projede tüm kesimlerin destegi oldugunu vurgulayarak; “Projenin bir özelligi; Ilimizin tamamında es zamanlı olarak uygulanacak olmasıdır. Bir baska özelligi tüm aktörleri yanında tutmayı hedefleyen, genis katılımlı bir projedir. Akademik dünya, is dünyası, yerel yönetimler, kaymakamlarımız ve milletvekillerimiz her alanda oldugu gibi bu projenin en büyük destekçileri ve takipçileri olacaklardır. Projenin bir baska noktası da projeyi öne çıkaran, farklı kılan özelliklerden bir baskası da egitimi ilin merkezine alıp ana gündem maddesi haline getirmesidir. Egitime odaklanacagız. Yani göreceksiniz etkinliklerimizle takip süreci içerisinde egitim hep gündemimizde olacak, birinci önceligimiz olacak. Bir baska özellik; kurulan izleme ve degerlendirme modeli olarak ön plana çıkıyor. Yani proje kapsamında yapılan hiçbir çalısma bosa gitmeyecek, kayıt altına alınacak ve bir degerlendirmeye tabi tutulacak, analizi yapılıp, sonuçları ortaya konulacak, sonuçta ise bir ödüllendirme yapılacak. Ödüllendirme hem kıymetli ögretmenlerimizi, hem okul yöneticilerimizi hem de ögrencilerimizi kapsamaktadır. Bu da çok önemli bir özellik olarak karsımıza çıkıyor. Bu ödüllendirmeler tamamen nesnel, objektif ölçütlere göre gerçeklestirilecek. Projenin amacı; tesvik etmek, çalısmayı özendirmek ve tatlı bir rekabet olusturmak, egitim alanında bir canlılık olusturmak, dinamizmi hakim kılmaktır” diye konustu.

Düzenlenen törende Valiligimiz himayelerinde Il Milli Egitim Müdürlügünce uygulanacak ve Balıkesir Büyüksehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Balıkesir Ticaret Odası ve Balıkesir Sanayi Odası'nın destekledigi “Basarıyı Izleme ve Gelistirme Projesi (BIGEP)” için protokol de imzalandı.